ورود

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
حساب ندارید؟ ثبت نام

فلج ارب یا آسیب های شبکه بازویی

فلج ارب یا آسیب های شبکه بازویی ناشی از تولد کودکان چیست؟

فلج ارب یا آسیب شبکه بازویی ممکن است برای نوزادان در هنگام زایمان یا برای کودکان بزرگتر به دنبال تصادف رخ دهد. این آسیب‌ها بر اعصاب شبکه بازویی تأثیر می‌گذارد که حرکت و حس ها را به شانه، بازو و دست کودک می‌دهد. این شبکه اعصاب از نخاع در گردن شروع می شود و از هر شانه و بازو به سمت دست ها می رود. آسیب تولد شبکه بازویی کودکان زمانی رخ می دهد که این اعصاب کشیده یا پاره شوند. این آسیب معمولاً فقط یک طرف بدن کودک را تحت تأثیر قرار می دهد.

کودکان مبتلا به آسیب عصب شبکه بازویی ممکن است نتوانند دست، بازو یا شانه آسیب دیده را حرکت دهند یا احساس کنند. نام‌های دیگر آسیب‌های عصب شبکه بازویی شامل فلج شبکه بازویی و فلج ارب است.

فلج ارب

انواع مختلف فلج ارب یا آسیب های شبکه بازویی ناشی از تولد کودکان چیست؟

  • کشش عصب شبکه بازویی (نوروپراکسی)

این آسیب زمانی رخ می دهد که عصب کشیده می شود و باعث تورم می شود. عصب آسیب دیده نمی تواند سیگنال هایی را برای کمک به حرکت شانه، بازو یا دست به مغز ارسال کند. این التهاب همچنین بر توانایی کودک شما برای حس کردن اشیا با دست و بازوی آسیب دیده تأثیر می گذارد.

کودکان مبتلا به آسیب کششی (نوروپراکسی) در نهایت پس از از بین رفتن تورم، حرکت و احساس اندام را دوباره به دست می آورند، که ممکن است تا سه ماه طول بکشد. در این مدت، کودک از طریق برنامه کاردرمانی میتواند در مدت زمان کمتری بهبود یابد و در عملکردهای حرکتی دوران نوزادی مشارکت کند.

  • پارگی عصب شبکه بازویی

پارگی جزئی یا پارگی کامل ممکن است در در عصب شبکه بازویی ایجاد گردد. با کاهش تورم در چهار ماه اول زندگی کودک، متوجه بازگشت مقداری حرکت به اندام آسیب دیده خواهید شد. ممکن است 12 تا 18 ماه طول بکشد تا عصب بیشتر بهبود یابد و بازسازی شود. با این حال، به ندرت اتفاق می افتد که در نوع پارگی کامل، عصب به صورت صد در صد بهبود یابد.

 

در این مدت، کاردرمانگران تمریناتی را انجام می دهند تا از سفت شدن عضلات و مفاصل استفاده نشده کودک جلوگیری کنند. کاردرمانگران به شما آموزش میدهند  که چگونه این تمرینات کششی و تقویتی را در خانه انجام دهید.

اگر تا زمانی که کودک به سن  4 ماهگی رسید و هیچ بهبود قابل توجهی در حرکت یا احساس اندام مشاهده نشد، میتوان برای ترمیم اعصاب آسیب دیده جراحی انجام داد.

 

علائم و نشانه های فلج ارب یا آسیب های شبکه بازویی ناشی از تولد کودکان چیست؟

علائم آسیب عصب شبکه بازویی بلافاصله پس از تولد قابل توجه است. یک نوزاد تازه متولد شده ممکن است:

 

  • افتادگی شانه (حالتی مشابه شکستگی شانه)
  • عدم کنترل عضلانی در بازو، دست یا مچ
  • اختلال حسی در بازو یا دست
  • فلجی اندام (بدون حرکت)

 

آسیب های شبکه بازویی ناشی از تولد کودکان چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک اطفال شما ممکن است آسیب تولد شبکه بازویی را بر اساس علائم تشخیص دهد و برای بررسی شکستگی استخوان ترقوه، عکس رادیولوژی تجویز کند. این مراحل تشخیصی اغلب قبل از خروج شما و نوزادتان از بیمارستان انجام می شود. شکستگی ها گاهی همراه با آسیب های عصبی رخ می دهد و نیاز به درمان هایی مانند اسلینگ دارد.

پس از تشخیص، پزشک اطفال ممکن است خانواده شما را برای مراقبت مداوم به کاردرمانی کودکان ارجاع دهد.

 

چه چیزی باعث آسیب های شبکه بازویی ناشی از تولد کودکان می شود؟

کشش روی اعصاب در هنگام زایمان باعث صدمات ناشی از تولد شبکه بازویی می شود. آسیب عصب شبکه بازویی زمانی بیشتر اتفاق می افتد که شانه های نوزاد در پشت استخوان های شرمگاهی مادر پس از بیرون آمدن سر نوزاد در حین زایمان طبیعی گیر کند. انقباضات رحمی شانه ها را منقبض می کند. فشار روی اعصاب شبکه بازویی می تواند باعث کشیدگی یا پارگی شود.

 

آسیب های شبکه بازویی ناشی از تولد کودکان چگونه درمان می شوند؟

به طور معمول یک رویکرد تیمی برای کمک به کودکان مبتلا به آسیب‌های عصبی شبکه بازویی برای بهبود عملکرد بازو و دست استفاده می‌گردد. درمان های جامع عبارتند از:

پزشکی: معاینه و ارزیابی توسط پزشکان ارتوپد یا طب فیزیکی

کاردرمانی: آنها از تمرینات کششی برای بهبود دامنه حرکتی در حین بهبود اعصاب استفاده می کنند. این تمرینات ماهیچه ها و مفاصل را تقویت می کند و تا زمانی که عملکرد عصبی به حالت عادی برگردد، آماده استفاده هستند. کاردرمانگران به شما یاد می دهند که چگونه این تمرینات را در خانه انجام دهید.

جراحی: کودکانی که آسیب‌های شدید شبکه بازویی دارند، مانند بیرون کشیدن، برای ترمیم عصب آسیب‌دیده نیاز به جراحی دارند.

اعصاب کشیده یا پاره شده اغلب در عرض 4 تا 18 ماه با مداخلات درمانی مناسب بهبود می یابند.

 

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*
*