ورود

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
حساب ندارید؟ ثبت نام

اهمیت مداخلات اولیه اتیسم (Early Intervention)

مداخلات اولیه اوتیسم

مداخلات اولیه اتیسم و تشخیص زودهنگام آن می تواند به کودکان کمک کند تا مهارت ها را توسعه دهند، تجربیات حسی و رفتارها را مدیریت کنند و منجر به بهبود کیفیت زندگی در حال و آینده شود. مداخله زودهنگام می تواند تفاوت قابل توجهی در زندگی کودک ایجاد کند، زیرا تحقیقات نشان می دهد که دسترسی به مداخله زودهنگام برای اتیسم بیشتر از شروع مداخله دیرتر در دوران کودکی یا بزرگسالی منجر به نتایج مثبت در آینده می شود.
چه زمانی می توان اتیسم را تشخیص داد؟
هر چه زودتر تشخیص داده شود، کودک زودتر می تواند به مداخله دسترسی پیدا کند و فرصت بیشتری برای رشد مهارت ها و مدیریت تجربیات و رفتارهای حسی دارد. در حالی که متخصصان می توانند به طور قابل اعتمادی اتیسم را در سن دو سالگی و بالاتر تشخیص دهند، می توانند به اتیسم زیر دو سال مشکوک شوند. برخی از کودکان ممکن است پس از دو سالگی در مناطق خاصی شروع به پسرفت کنند، مانند پاسخ ندادن به نام یا تماس چشمی. این زمانی است که والدین باید در اسرع وقت آنها را از نظر اختلال طیف اتیسم ارزیابی کنند.
مداخله زودهنگام برای اتیسم به چه معناست؟
مداخله زودهنگام برای اتیسم به معنای ارائه خدمات درمانی به کودک مبتلا به اتیسم است که معمولاً از دو یا سه سالگی شروع می شود. در این سال‌های اولیه، مغز هنوز به سرعت در حال رشد است، به همین دلیل است که مداخله زودهنگام کلید رشد و عملکرد کودک در مراحل بعدی زندگی است.
مداخلات اولیه اتیسم می تواند مواردی مانند:

• گفتار و ارتباطات
• مهارت های اجتماعی
• مهارت های حرکتی درشت و ظریف
• مراقبت از خود، استقلال
و موارد دیگر را برطرف کند.

مزایایی مداخلات اولیه اتیسم

مداخله زودهنگام این احتمال را افزایش می دهد که کودک مبتلا به اتیسم نتایج مثبتی را در دوران کودکی، نوجوانی و بزرگسالی تجربه کند. در حالی که اتیسم از بین نمی رود، برخی از کودکانی که مداخله زودهنگام دریافت می کنند آنقدر پیشرفت می کنند که علائم اتیسم و مشکلات رفتاری آنها تا اواسط تا اواخر کودکی به شدت بهبود می یابد.

هدف از مداخله اتیسم کمک به کودک برای داشتن بهترین زندگی منحصر به فرد خود است. مداخله زودهنگام می تواند به کودکان کمک کند کلامی شوند، یاد بگیرند که چگونه از خود دفاع کنند، دوست پیدا کنند و مهارت های استقلال و مراقبت از خود را توسعه دهند.
مطالعات همچنین نشان داده اند که کودکانی که خدمات مداخله زودهنگام دریافت می کنند، نتایج بهتری در ارتباطات، اجتماعی شدن و رفتار نسبت به کودکانی که مداخله دریافت نمی کنند، دارند. در واقع، برخی مطالعات نشان داده اند که مداخله زودهنگام می تواند ضریب هوشی کودک را به طور متوسط 17 امتیاز بهبود بخشد.
مداخلات اولیه اتیسم همچنین می تواند به کودکان مبتلا به این کودکان کمک کند تا مهارت ها و استراتژی های مقابله ای را برای مدیریت بهتر علائم خود توسعه دهند. برای مثال، آنها ممکن است یاد بگیرند که چگونه با اضافه بار حسی کنار بیایند یا چگونه نیازهای خود را به طور مؤثر بیان کنند. این می تواند منجر به اجتماعی شدن بهتر و روابط بهتر با خانواده و همسالان شود.

مداخله زودهنگام می تواند مزایای طولانی مدت داشته باشد. تحقیقات نشان داده است که کودکانی که مداخله زودهنگام دریافت می‌کنند، بیشتر در کلاس‌های آموزشی عادی شرکت می‌کنند و در بزرگسالی نرخ اشتغال بالاتری دارند. آنها همچنین در آینده کمتر به خدمات پشتیبانی نیاز دارند.
کلام آخر
در نتیجه، مداخلات اولیه اتیسم می تواند تأثیر قابل توجهی بر زندگی این کودکان  داشته باشد. این می تواند رشد کلی آنها را بهبود بخشد، به آنها کمک کند تا مهارت ها و استراتژی های مقابله ای را توسعه دهند، و مزایای بلندمدتی داشته باشد که تا بزرگسالی گسترش یابد. بنابراین، برای والدین و مراقبین ضروری است که به دنبال خدمات مداخله زودهنگام برای کودکان مبتلا به اتیسم باشند.

 

 

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*
*