ورود

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
حساب ندارید؟ ثبت نام

آیا پیشگیری از فلج مغزی (CP) امکان پذیر است؟

پیشگیری از فلج مغزی

 

فلج مغزی(CP) شایع ترین ناتوانی حرکتی در بین کودکان است. هر ساله بیش از 10000 کودک در ایالات متحده آمریکا به  فلج مغزی(CP) مبتلا می شوند.

متأسفانه در حال حاضر هیچ روش قطعی برای پیشگیری از فلج مغزی (CP) به صورت کامل در دوران بارداری، زایمان یا مدت کوتاهی پس از تولد وجود ندارد. این به این دلیل است که علت دقیق فلج مغزی(CP) هنوز به طور کامل شناخته نشده است.

با این حال، تعدادی از نکات و کارها وجود دارد که والدین و پزشکان می توانند برای کاهش احتمال ابتلای کودک به فلج مغزی(CP) انجام دهند. این اقدامات پیشگیرانه ممکن است بسته به زمانی که آسیب مغزی یا عصبی روی می دهد، کم و بیش مؤثر باشد.

برای والدینی که مشکوک هستند که فلج مغزی(CP) فرزندشان ممکن است نتیجه یک آسیب قابل پیشگیری هنگام تولد باشد، گزینه های زیادی وجود دارد که می تواند کمک کند. هدف گزینه های حمایتی، بازیابی غرامت قانونی است که می تواند برای درمان و مراقبت مداوم در بقیه سال های عمر کودک استفاده شود.

 1. پیشگیری از فلج مغزی(CP) در دوران بارداری

برای مادران باردار، برخی از رایج ترین نگرانی ها در مورد چگونگی اطمینان از بارداری و زایمان سالم است. این اغلب شامل سؤالاتی در مورد چگونگی جلوگیری از شرایط رشدی یا حرکتی، مانند فلج مغزی(CP) است.

در حالی که هیچ فرمول یا روش جادویی وجود ندارد که یک کودک سالم را تضمین کند، چندین کار وجود دارد که والدین می توانند برای کاهش خطرات برای کودک خود انجام دهند. پیشگیری در دوران بارداری مبتنی بر حفظ عادات خوب و سالم ماندن است.

ویزیت های روتین پزشک در طول بارداری در تشخیص هر گونه عارضه بالقوه ای که بر رشد کودک شما در دوران بارداری تاثیر می گذارد، کمک می کند. مشکلاتی مانند گروه های خونی ناسازگار را می توان برای کاهش خطر ابتلا به فلج مغزی(CP) در کودک درمان کرد.

 

راه های دیگری که ممکن است به پیشگیری از فلج مغزی(CP) در دوران بارداری کمک کند عبارتند از:

 

 • اجتناب از قرار گرفتن در معرض عفونت‌ها یا ویروس‌هایی که بر سلامت جنین تأثیر می‌گذارند، مانند سرخک، سیتومگالوویروس یا زیکا
 • واکسینه شدن مناسب
 • کنترل مسائل بهداشتی زمینه ای مانند فشار خون، دیابت و غیره.
 • پرهیز از الکل، سیگار، داروهای تفریحی و داروهای تجویزی که در دوران بارداری خطرناک هستند
 • شناسایی هرگونه ناسازگاری احتمالی Rh بین مادر و کودک

 

چگونه دریافت آزمایش فاکتور Rh می تواند کمک کند؟

فاکتور رزوس یا Rh یک پروتئین ارثی است که در سطح گلبول های قرمز خون یافت می شود. اگر این پروتئین در خون شما شناسایی شود، “Rh مثبت” در نظر گرفته می شوید. اگر خون شما فاقد این پروتئین باشد، در آن صورت “Rh منفی” در نظر گرفته می شوید.

اکثر افراد Rh مثبت هستند. Rh منفی بودن شرایطی نیست که بر سلامت یا رفاه عمومی شما تأثیر بگذارد. با این حال، می تواند بر بارداری شما تأثیر بگذارد. افرادی که Rh منفی دارند در دوران بارداری نیاز به مراقبت ویژه دارند، زیرا این وضعیت می تواند بر مادر و جنین تأثیر بگذارد.

دریافت آزمایش فاکتور Rh مرحله مهمی است که همه مادران باید در اوایل بارداری خود انجام دهند. اغلب اوقات، پزشک انجام این آزمایش را در اولین ویزیت شما توصیه می کند. اگر این گزینه به شما پیشنهاد نمی شود، مادران می توانند با پزشک خود در مورد نحوه دریافت این آزمایش خون مهم در اسرع وقت مشورت کنند.

اگر مشخص شود که شما و فرزندتان دارای گروه‌های خونی ناسازگار هستید، پزشک باید رشد کودک شما را در دوران بارداری بسیار دقیق تحت نظر داشته باشد. روش‌های مداخله‌ای، مانند انتقال خون، بر اساس نیاز انجام می‌شود تا از ایجاد شرایط ثانویه مانند فلج مغزی(CP)  جلوگیری شود.

 

 1. پیشگیری از فلج مغزی هنگام تولد

پیشرفت های مدرن در مراقبت های پزشکی، اطمینان از زایمان ایمن را برای مادر و پزشکان آسان تر کرده است. پیشرفت‌ها در تجهیزات سونوگرافی، رادیولوژی و آزمایش‌های تصویربرداری امکان جمع‌آوری اطلاعات دقیق‌تر در مورد سلامت نوزاد در دوران بارداری را فراهم می‌کند. بسیاری از عوارض سلامت مادر و نوزاد در صورت تشخیص زودهنگام قابل درمان هستند.

ضروری است که والدین در مورد آنچه در طول زایمان معمولی انتظار داشته باشند، آگاه باشند. اگر در هر زمانی مشکوک شدید که سلامت فرزندتان در خطر است، والدین باید فوراً به پزشک اطلاع دهند. هرگونه تأخیر در مراقبت های پزشکی می تواند احتمال تولد فرزند شما با آسیب مغزی یا عصبی را افزایش دهد.

برخی از نکات دیگر برای کاهش عوامل خطر در حین زایمان عبارتند از:

 • ضربان قلب مادر و جنین را کنترل کنید. اگر زنگ خطر به صدا درآمد و یکی از اعضای کادر پزشکی در اتاق نیست، فوراً کمک بگیرید.
 • در هنگام زایمان تا حد امکان آرامش خود را حفظ کنید. آسیب های ناشی از استرس به مغز نوزاد را می توان با حفظ یک اتاق زایمان آرام و آرام کاهش داد.
 • معاینات منظم را با پزشک خود دریافت کنید. این امر به ویژه در هفته های منتهی به زایمان بسیار مهم است.

اهمیت درمان زردی

“زردی” به معنانی رنگ زرد پوست است که معمولا در میان نوزادان دیده می شود. هنگامی که موارد شدید زردی درمان نمی شود، می تواند منجر به یک بیماری جدی به نام کرنیکتروس (kernicterus) شود.

کرنیکتروس (kernicterus)  نوعی آسیب مغزی است که از سطوح بالای بیلی روبین در خون نوزاد ناشی می شود. نشان داده شده است که این آسیب مغزی باعث فلج مغزی(CP) در میان سایر بیماری‌ها مانند ناشنوایی یا ناتوانی‌های ذهنی می‌شود.

درمان فعال زردی در نوزادان یک راه موثر برای پیشگیری از فلج مغزی(CP) است. اگر والدین متوجه شوند که پوست فرزندشان رنگدانه زردی را نشان می دهد که هنوز به درستی درمان نشده است، می توانند در اسرع وقت به دنبال مداخله پزشکی باشند. در صورت عدم درمان، زردی می تواند منجر به آسیب دائمی مغز شود

 

 1. پیشگیری از فلج مغزی پس از تولد

به منظور کاهش خطر ابتلا به فلج مغزی(CP) در کودک پس از تولد، چند کار وجود دارد که والدین می توانند انجام دهند. پیشگیری از  فلج مغزی(CP) در این مرحله حول نظارت بر نقاط عطف رشد و کاهش احتمال ضربه به سر است.

برخی از نکات برای پیشگیری از فلج مغزی(CP)  پس از تولد عبارتند از:

 • اطمینان حاصل کنید که کودک شما برای تمام عفونت های رایج نوزادان واکسینه شده است
 • از صندلی ماشین مناسب برای وزن و قد کودک خود استفاده کنید
 • استفاده از تخت با نرده تخت
 • هرگز کودک خود را روی میزهای بلند یا سطوح بدون مراقبت رها نکنید
 • هرگز کودک را با سرعت تکان ندهید و بالا و پایین نندازید
 • کاهش خطر آسیب به سر

در حالی که فلج مغزی(CP)  اغلب نتیجه عوارض دوران بارداری و زایمان است، این وضعیت همچنین می تواند ناشی از آسیب های سر در اوایل دوران کودکی باشد. این صدمات می تواند در نتیجه تصادفات موتوری، افتادن، غرق شدن یا تکان دادن های افراطی کودک باشد.

با توجه به افزایش خطر فلج مغزی(CP) پس از تولد، والدین می توانند اطمینان حاصل کنند که فرزندشان از صندلی ماشین مناسب برای قد و وزن خود استفاده می کند. این کار از هر گونه احتمال لغزش کودک از روی صندلی خود در صورت تصادف جلوگیری می کند. کودکان همچنین هنگام دوچرخه سواری، اسکیت برد، موتور سیکلت و غیره باید همیشه از کلاه ایمنی استفاده کنند.

شنا و حمام کردن نیز خطر آسیب مغزی را به همراه دارد. والدین هرگز نباید کودک خود را در حین استخر یا وان بدون مراقبت رها کنند، زیرا در معرض خطر غرق شدن هستند. علاوه بر این، والدین هرگز نباید کودک خود را به صورت افراطی تکان دهند و یا بالا و پایین بندازند.

آیا فلج مغزی(CP)  کودک من قابل پیشگیری بود؟

بسیاری از والدین کودکی که اخیراً به فلج مغزی(CP) تشخیص داده شده است تعجب می کنند که آیا کاری برای جلوگیری از این اتفاق وجود دارد یا خیر.

در حالی که موارد زیادی وجود دارد که فلج مغزی(CP) قابل پیشگیری نبود، تعداد فزاینده ای از موارد وجود دارد که کادر پزشکی یا بیمارستان مقصر وضعیت فرزند شما هستند.

والدینی که مشکوک هستند که پزشک، پرستار یا مرکز بیمارستان فرزندشان ممکن است در ایجاد و یا تشخیص فلج مغزی(CP) فرزندشان نقش داشته باشد، می توانند اقدامات قانونی را در نظر بگیرند.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*
*