ورود

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
حساب ندارید؟ ثبت نام
گفتاردرمانی

گفتاردرمانی چیست؟

گفتاردرمانی از رشته های علوم توانبخشی است که به ارزیابی ، تشخیص و درمان مشکلات ارتباطی و اختلالات گفتار و زبان و نیز اختلالات بلع کودک و بزرگسال میپردازد

گفتاردرمانگر از تکنیک های تخصصی برای بهبود اختلالات ارتباطی و اختلالات گفتار و زبان که در دوران کودکی ایجاد می شود یا اختلالات گفتاری در بزرگسالان که ناشی از یک آسیب یا بیماری، مانند سکته مغزی یا آسیب مغزی است، استفاده میکند

چرا به گفتاردرمانی نیاز دارید؟
انواع اختلالات گفتار و زبان که نیاز به خدمات گفتاردرمانی دارند عبارتند از:

* اختلالات تولید : اختلال تولید عبارت است از ناتوانی در تولید درست صداهای خاص . کودک مبتلا به این اختلال گفتاری ممکن است صداهای کلمه را حذف کند، عوض کند یا اضافه کند. نمونه ای از تحریف یک کلمه، گفتن «تتاب» به جای «کتاب» است.

* اختلالات روانی گفتار : اختلال روانی گفتار بر جریان، سرعت و ریتم گفتار تأثیر می گذارد. لکنت و کلاترینگ از اختلالات روانی هستند. فردی که دچار لکنت است ممکن است کلمه یا بخشی از کل کلمه را تکرار کند‌ یا کشیده گویی داشته باشد. فردی که کلاترینگ دارد اغلب خیلی سریع صحبت می کند و کلمات را با هم ادغام می کند.

* اختلالات رزونانس : اختلال رزونانس زمانی رخ می دهد که انسداد جریان هوای منظم در حفره های بینی یا دهان، کیفیت صدا را تغییر دهد. همچنین اگر دریچه ولوفارنکس به درستی بسته نشود، ممکن است اتفاق بیفتد. اختلالات رزونانس اغلب با شکاف کام، اختلالات عصبی و تورم لوزه ها همراه است.

* اختلال در درک : فرد مبتلا به اختلال زبان درکی در درک و پردازش آنچه دیگران می گویند مشکل دارد. این می تواند باعث شود وقتی کسی صحبت می کند بی علاقه به نظر برسید، در پیروی از دستورالعمل ها مشکل داشته باشید یا دایره لغات محدودی داشته باشید. سایر اختلالات زبانی، اوتیسم، کم شنوایی و آسیب به سر می تواند منجر به اختلال زبان درکی شود.
* اختلال در بیان : اختلال زبان بیانی مشکل در انتقال یا بیان اطلاعات است. اگر اختلال بیانی دارید، ممکن است در تشکیل جملات دقیق مانند استفاده از زمان درست افعال با مشکل مواجه شوید. این اختلال در اختلالات رشدی مانند سندرم داون و کم شنوایی همراه است. همچنین می تواند ناشی از ضربه به سر یا یک وضعیت پزشکی خاص باشد.

* اختلالات شناختی – ارتباطی : مشکل در برقراری ارتباط به دلیل آسیب به بخشی از مغز که توانایی تفکر شما را کنترل می کند، اختلال شناختی-ارتباطاتی نامیده می شود. این اختلال می تواند منجر به مشکلات حافظه، حل مسئله و مشکل در صحبت کردن یا گوش دادن شود. این اختلال می تواند ناشی از مشکلات بیولوژیکی، مانند رشد غیر طبیعی مغز، برخی شرایط عصبی، آسیب مغزی یا سکته باشد.

* آفازی : آفازی یک اختلال ارتباطی اکتسابی است که بر توانایی فرد در صحبت کردن و درک دیگران تأثیر می گذارد. همچنین اغلب بر توانایی خواندن و نوشتن فرد تأثیر می گذارد. سکته مغزی شایع ترین علت آفازی است، اگرچه سایر اختلالات مغزی نیز می توانند باعث آن شوند.

* دیزآرتری : در این اختلال‌ به دلیل ضعف یا ناتوانی در کنترل ماهیچه های مورد استفاده برای گفتار، گفتار فرد کند یا نامفهوم است. این بیماری بیشتر به دلیل اختلالات سیستم عصبی و شرایطی است که باعث فلج صورت یا ضعف گلو و زبان می شود، مانند ام اس (MS)، اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS) و سکته مغزی.

گفتاردرمانی برای کودکان

برای فرزند شما، گفتار درمانی ممکن است در یک گروه کوچک یا تک تک، بسته به نوع اختلال گفتاری کودک انجام شود. تمرینات و فعالیت های گفتار درمانی بسته به اختلال، سن و نیازهای کودک شما متفاوت است.

گفتاردرمانی

گفتاردرمانی برای بزرگسالان

گفتاردرمانی برای بزرگسالان نیز با ارزیابی جهت تعیین نیازهای شما و بهترین درمان آغاز می شود. تمرینات گفتاردرمانی برای بزرگسالان می تواند در گفتار، زبان و ارتباطات شناختی صورت بگیردواگر آسیب یا وضعیت پزشکی مانند بیماری پارکینسون یا سرطان دهان باعث مشکلات بلع شده باشد، درمان ممکن است شامل بازآموزی عملکرد بلع نیز باشد.

گفتاردرمانی بزرگسال

چه مدت به گفتاردرمانی نیاز دارید؟
مدت زمانی که یک فرد به گفتار درمانی نیاز دارد به چند عامل بستگی دارد، از جمله:
* سن آن ها
* نوع و شدت اختلال گفتار
* فراوانی درمان
* وضعیت پزشکی زمینه ای
* درمان یک بیماری زمینه ای

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*
*